O autorze
Magister psychologii, obecnie doktorantka w Zakładzie Psychologii Zwierząt Wydziału Psychologii UW.
Naukowo zajmuję się etologią poznawczą, prymatologią behawioralną, psychologią ewolucyjną i porównawczą. Moja praca magisterska dotyczyła lateralizacji słuchowej u szympansów (Pan troglodytes). Obecnie zajmuję się badaniami do doktoratu nt. zachowań prospołecznych u szympansów zwyczajnych. Jako stypendystka rządu Indonezji przez rok pracowałam z orangutanami i gibonami na wyspie Borneo.
Fascynuje mnie przyroda, prawa natury, inne umysły. Wierzę, że większość rzeczy da się wyjaśnić naukowo.

Z moich pasji naukowych i miłości do pisania powstała strona justinmymind.me - gdzie serdecznie zapraszam tych, którzy chcą więcej artykułów z zakresu etologii i psychologii ewolucyjnej.

Od pluskwiaka do goryla - tatusiowie są super!

Tata makak ze swoim dzieckiem
Tata makak ze swoim dzieckiem commons.wikimedia.org
Dzisiaj Dzień Ojca - w tym dniu składamy życzenia właśnie tym szczególnym osobom. Ojciec to głowa rodziny, ostoja, mentor. Również w świecie zwierząt.

U zwierząt zwykle jest tak, że para nie opiekuje się potomstwem. Młode muszą więc sobie radzić same już od pierwszych dni życia. Jeśli jednak opieka występuje - to zazwyczaj spoczywa ona na barkach samicy. Ale... zdarza się również, że poświęcenie jest widoczne ze strony samca.


Przykład można znaleźć już u owadów - pluskwiak znany pod angielską nazwą The Giant Waterbug nosi jaja na swoich plecach. Co prawda opieka jest niejako narzucona z góry (samica składa jaja bezpośrednio na jego plecach), ale fakt jest faktem - nosi on na swoim grzbiecie nawet 150 jajek przez calutki tydzień - aż do wyklucia.Jeśli chodzi o ryby to tatusiowie chronią ikrę przed drapieżnikami, czyszczą ją i wachlują - aż do wylęgu. Dzieje się to na przykład u słynnego błazenka, czy nawet nieco mniej kolorowego ciernika. Ale w podwodnym świecie na miano najlepszego ojca zasługuje niewątpliwie konik morski. To bowiem on zachodzi w ciąże i mieści w swojej torbie lęgowej nawet 2 tysiące maluchów. Poród przebiega podobnie jak u ssaków. A zresztą... zobaczcie sami.
Żaba Darwina - występująca w Chile i Argentynie - wypracowała świetny sposób na ochronę swojego potomstwa. Samiec połyka jaja złożone przez samicę i przetrzymuje je w workach rezonacyjnych - młode zostaną tam do czasu aż staną się centymetrowymi żabkami. Dzięki takiemu systemowi opieki młode mają większe szanse na rozwój niż gdyby wychowywały się w rwących potokach. Inne żaby (Sphenophryne cornuta) wykorzystują swoich ojców jako doskonałą ochronę i środek lokomocji - przyczepiają się bowiem do ich pleców. Potem z biegiem czasu odczepiają się pojedynczo w różnych miejscach. Dzięki temu rozprzestrzeniają się na dużym obszarze i nie wchodzą sobie w drogę jeśli chodzi o zdobywanie pożywienia.Jeśli chodzi o ptaki, to na pewno warto wspomnieć o strusiach - to bowiem tatuś wysiaduje jaja i następnie opiekuje się samotnie potomstwem (nawet do 2 lat). Jako, że ma wiele partnerek, potrafi on jednocześnie sprawować pieczę nad 60 jajami. Kolejnym dobrym ptasim tatą jest samiec stepówki. Codziennie rano gna on do pobliskiego źródła wody, kuca, moczy piórka (które chłoną jednorazowo do 40 ml wody) i wraca do swoich młodych, które spijają z jego piór wodę. Najciężej ma jednak chyba pingwin - mama bowiem składa jajo i opuszcza rodzinę na 2 miesiące. Samiec ogrzewa jajo przez cały ten czas - nic nie je i trwa w bezruchu na mrozie.Myszy kalifornijskie nie dość, że są monogamiczne (rzadkość wśród gryzoni), to jeszcze ojciec opiekuje się młodymi. Jeśli chodzi o psowate, to dobrym ojcem jest otocjon - podczas gdy samica wybiera się na polowanie, on cały swój czas poświęca maluchom. Również szakale złociste i wilki zasługują na miano super taty. Szakale dzielą się z pociechami (zwróconym) pokarmem, a wilki bawią się z młodymi i wprowadzają je w życie watahy. Nawet taki lew - mimo, że większość czasu śpi, to kiedy trzeba jest w stanie ochronić swoją rodzinę. Na swoim utrzymaniu może mieć nawet 7 lwic i 20 lwiątek.Ojciec u makaków to postać silna i o wysokiej pozycji społecznej. Nic więc dziwnego, że ojcowie dumnie paradują ze swoimi pociechami. Tym samym sygnalizują samicom swoją płodność i zdolność do opieki nad potomstwem. Również wśród tamaryn są super tatusiowie - podczas gdy mama tamaryna szuka pożywienia (żeby produkować dużo mleka), ojcowie zajmują się maleństwami. Dorosłe samce goryli uwielbiają się bawić z dziećmi - i pomimo groźnego wyglądu i swoich gabarytów, obchodzą się z potomstwem niezwykle delikatnie. Biada temu kto zakłóci spokój rodziny goryli - samiec będzie jej zaciekle bronił.


*** więcej na temat zwierzęcych tatusiów na mojej stronie --> justinmymind.me
Trwa ładowanie komentarzy...